NOTATKA PRASOWA

Idee edukacji demokratycznej rozkwitną w Polsce

Dowiedz się dlaczego szkoła demokratyczna to dzisiaj najsensowniejszy model edukacji i jak to jest, że ludzie którzy bawią się dorastając, jako dorośli osiągają sukces życiowy i
Zobacz to na własne oczy, dotknij własnymi rękoma!
W tym roku, w sierpniu, w maleńkiej wsi pod Warszawą.​

EUDEC 2015 – doroczna konferencja europejskich środowisk edukacji demokratycznej w tym roku wyjątkowo w Polsce. Wydarzy się niedaleko Warszawy w dniach 1-9 sierpnia. Ten dziewięciodniowy, rodzinny, ekologiczny piknik zgromadzi kilkaset osób, w tym liderów, pedagogów, rodziców i dzieci ze szkół demokratycznych oraz sympatyków ruchu edukacji demokratycznej z całej Europy! EUDEC to inspirujące spotkania, wymiana doświadczeń, wiedza, zabawa, ruch i odpoczynek. To kwintesencja idei edukacji demokratycznej.

Idea

EUDEC (European Democratic Education Community) to organizacja non profit, która promuje edukację demokratyczną jako rozsądny model dla wszystkich demokratycznych społeczeństw. Założeniem edukacji demokratycznej jest umożliwienie dzieciom wykształcenia umiejętności samodzielnego stawiania sobie celów i konsekwentnej ich realizacji oraz budowanie społeczności wzajemnego szacunku.
Wygląda na to, że pełzająca rewolucja w edukacji już się dzieje i – wszędzie tam, gdzie działa demokracja – osiąga skalę w dziejach niespotykaną. Również w Polsce coraz śmielej powstają szkoły demokratyczne inspirowane Summerhill. Popularne staje się też uczenie dzieci w domach (homeschooling) a także unschooling. Państwowy, scentralizowany system edukacyjny jest coraz powszechniej kontestowany przez rodziców, którzy – zapewne z rożnych powodów – dostrzegają jego anachroniczność, nieadekwatność, a nawet szkodliwość. Dzieje się tak, bo chyba wszyscy w głębi duszy przeczuwamy, że wolny od konfliktów i wojen, sprawiedliwy i harmonijny świat mogą stworzyć tylko młodzi, nieskrępowani negatywnym dziedzictwem pokoleń, odważni, kreatywni ludzie – uważa Wojciech Eichelberger.
Festiwal INSPIRE THE FUTURE
W ramach zjazdu szkół demokratycznych EUDEC 2015, w dniach 7-8 sierpnia, odbędą się dwa otwarte dla publiczności dni festiwalowe pod hasłem INSPIRE THE FUTURE. Festiwal to przestrzeń inspiracji, odpoczynku, spotkań, nawiązywania nowych międzynarodowych znajomości i przede wszystkim spotkania z wyjątkowymi gośćmi festiwalowymi. W programie opartym na kanwie międzynarodowego dokumentu Manifesto15 postulującego zdecydowane zmiany w myśleniu o edukacji na całym świecie odbędą się dyskusje, wykłady mówców z całego świata, prezentacje, pokazy filmów i koncerty. W trosce o indywidualne potrzeby rodziców i najmłodszych organizowane będą zabawy i opieka dla dzieci. Udział w festiwalu jest bezpłatny, pod warunkiem rejestracji do dnia 06.07.2015.

Mówcy

Gośćmi specjalnymi konferencji będą:
Dayna Martin – doula i liderka amerykańskiego ruchu unschoolingowego, autorka „Radical Unschooling: A revolution has begun” i „Sexy birth”
Chris Mercogliano – pisarz i mówca związany z Albany Free School w Nowym Jorku. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń pracy w wolnych szkołach pisze o niekontrolowanym kształceniu i wychowywaniu dzieci. Jest autorem wielu publikacji na temat wolnej, demokratycznej edukacji wydawanych na całym świecie.
John Moravec – autor Manifesto 15, wizji nowoczesnej i odpowiedzialnej edukacji, zajmuje się badaniami zjawiska globalizacji, społeczeństwa innowacyjnego i przyspieszenia zmian w rozwoju wiedzy ludzkiej. Wielokrotnie występował jako mówca na TED.
Derry Hannam – konsultant, badacz i doradca Rady Europejskiej oraz rządów Wielkiej Brytanii, Malty i Finlandii w Edukacji dla Obywatelstwa Demokratycznego. Autor “The Hannam Report – The Impact of Citizenship Education”. Związany ze słynną Summrhill.
Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, pisarz. Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii.
Zofia Aleksandra Schacht-Petersen – pedagog, doradczyni rodzinna, przedstawicielka FamilyLab Polska, certyfikowana trenerka NVC (Porozumienie bez przemocy), autorka książek: „Wychowanie bez klapsa”, „Dialog zamiast kar”.
Jac Jakubowski – psycholog, trener, coach. Współwłaściciel Grupy TROP oraz założyciel Szkolnego Ośrodka Socjoterapii SOS.
Agnieszka Stein – psycholog, propagatorka Rodzicielstwa Bliskości w Polsce, autorka książek “Dziecko z bliska” i “Dziecko z bliska idzie w świat”.
Marianna Kłosińska – prezeska Fundacji Bullerbyn, prowadzącej grupy unschoolingowe oraz będącej organizatorem tegorocznego międzynarodowego zjazdu szkół demokratycznych EUDEC w Ojrzanowie.
Aleksandra Olszańska i Andrzej Araszkiewicz – założyciele Wolnej Szkoły na warszawskich Bielanach, propagatorzy idei szkół demokratycznych w Polsce.

Więcej informacji i zapisy: www.eudec.pl

 
 


eudecWspoltworza……………………………………………………………………………………………………………………………

ORGANIZATOR

bullerbyn

 

PARTNERZY ORGANIZACYJNI:

edukacjaDemokratycznaprzerwaZielonaWierzaprzerwapiecSmakowprzerwatropyPrzyrody

metroPromotionprzerwaqRadosciprzerwazagrodaOjrzanowprzerwaAkcesEdukacja

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

familyLabprzerwaGrupaTropprzerwafundacjaRozwojuDzieciKomenprzerwaHumanitesSztukaWychowania
IPSIprzerwaashokaprzerwaszkolaTrenerowEmpatiiprzerwaGrzegorzJablonowki

PARTNERZY MEDIALNI:

tokFmprzerwamiastoDzieciprzerwapartnerstwoNaRzeczRozwMalychDzieciprzerwasygnal
przerwajuniorowoprzerwastressfreeprzerwaSchoolOfTrust

 

PARTNERZY SPOŁECZNOŚCIOWI:

cochabitatprzerwajillion

SPONSORZY:

betterLandprzerwakolegiumDaVinciprzerwaVulcanRazemDlaOswiatyprzerwafluent
wolnaEdukacja

WYDAWNICTWA:

MaManiaprzerwazakamarkiprzerwawydawDrzewoBabelprzerwaiskry